Vi är Polar Structure

Medarbetare

Sofie Einar

CFO

+46 70 574 64 31
sofie@polarstructure.se

Tobias Emanuelsson

VD & Grundare

+46 73 839 18 10
tobias@polarstructure.se

Gerda Söderberg

Marknad & Press

+46 72 853 24 15
gerda@polarstructure.se

Maria Björholt

Chief Sustainability Officer

+46 70 766 00 48
maria@polarstructure.se

Mattias Söderqvist

Chief Business Development Officer

+46 73 405 19 19
mattias@polarstructure.se

Karim Sahibzada

Chief Governance Officer

+46 76 781 30 06
karim@polarstructure.se

Styrelse

Tobias Emanuelsson

VD & Styrelseledamot

Grundare av Randviken Fastigheter AB samt Vault Investment Partners AB. Tidigare medgrundare av Scandinavian Property Group. Långtgående erfarenhet från fastighetsinvesteringar och projektutveckling. Styrelseledamot för börsnoterade HEBA.


tobias@polarstructure.se

Filippa Reinfeldt

Styrelseledamot

Politisk bakgrund som bland annat kommunalråd i Täby kommun mellan 2002-2006 och sedan Sjukvårdslandstingsråd. Efter politiken har Filippa arbetat som affärsutvecklingschef i vårdföretaget Aleris samt styrelseuppdrag för bland annat Visiba Care.


info@polarstructure.se

Johan Eriksson

Styrelseledamot

Grundare och delägare av Estea AB. Genom sin karriär har Johan byggt upp ett omfattande och relevant nätverk inom fastighetsbranschen samt bland svenska och utländska banker. Tidigare erfarenheter från bl.a. Gelba Fastigheter, Hedera Group Treasury AB och Landesbank Kiel.


johan.eriksson@estea.se

Karim Sahibzada

Styrelseordförande

Grundare av Polar Structure AB, Randviken Fastigheter AB samt Vault Investment Partners AB. Tidigare grundat Hemfosa Fastigheter AB (publ) där Karim även var chefjurist samt finanschef. Tidigare verksam ca 12 år på advokatbyråer bl.a. Vinge KB samt AJB Bergh Advokatbyrå vilken 2007 gick ihop med den engelska advokatfirman Ashurst LLP. Karim var delägare och verkställande direktör på såväl AJB som Ashurst.


karim@polarstructure.se

Visit

Strandvägen 5A, Stockholm
SE-114 51, Sweden

Post

Box 16038
103 21 Stockholm